Czym jest choroba Hashimoto?

1

Choroba Hashimoto, czyli  limfocytarne zapalenie tarczycy, należy do chorób autoimmunologicznych. Oznacza to, że w wyniku nieprawidłowego pobudzenia układu immunologicznego dochodzi do powstawania przeciwciał przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, powoli (przez lata) niszczące ten gruczoł i prowadząc do zmniejszenia produkcji hormonów.

Jakie są przyczyny choroby?

Główny czynnik wywołujący chorobę jest nieznany, podejrzewa się, że jest on związany z uwarunkowaniami genetycznymi, nadmiernym stresem, nieprawidłowymi reakcjami immunologicznymi. Bierze się również pod uwagę wpływ częstych zakażeń wirusowych i bakteryjnych na zwiększenie ryzyka choroby.
Na występowanie choroby Hashimoto znacznie bardziej narażone są kobiety (chorują prawie 10-krotniej częściej niż mężczyźni).

Niektóre źródła literaturowe wiążą przyczyny powstawania chorób autoimmunologicznych z nieszczelnością jelit, a dokładniej z nadżerkami jelitowymi, przez które przechodzą resztki pożywienia. W związku z tym w leczeniu żywieniowym tego typu chorób warto uwzględniać produkty, które wpływają na szybszą regenerację śluzówki jelit. Jednocześnie należy unikać produktów wysoko przetworzonych oraz tych do produkcji których używane są antybiotyki, chemiczne środki ochrony roślin itd. ponieważ mogą one wpływać na nasilenie stanów zapalnych oraz dodatkowo podrażniać jelita.
[evaluation]