Leczenie choroby Hashimoto

Standardowe leczenie choroby jest objawowe i polega na podawaniu syntetycznych hormonów tarczycowych, które z powodu zniszczenia narządu, przestają być w naturalny sposób produkowane przez organizm. Najczęściej podawanymi lekami są Letrox, Eutyrox, ewentualnie Eltroxin albo Novothyral. Przyjmowanie leków jednak nie wpływa na cofnięcie się powstałych zmian, czy regenerację komórek tarczycy, a jedynie pozwalają na uniknięcie lyb złagodzenie dolegliwości związanych z deficytem hormonów we krwi, m.in. nadmierną masą ciała, obniżoną odpornością, czy sprawnością intelektualną. Coraz częściej stosowane jest również leczenie przyczynowe, które ma na celu nie tylko złagodzenie objawów choroby, ale również eliminację przyczyn problemu. Z tego względu dużą wagę przywiązuje się do stosowania odpowiedniej diety, z której należy wykluczyć składniki nasilające stan zapalny, wpływające na zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy oraz produkty działające drażniąco na jelita. Z drugiej strony należy wzbogacić dietę o produkty wpływające na przyspieszenie metbolizmu oraz łagodzące stan zapalny w organizmie.

Poprzez odpowiednio dobraną dietę można więc nie tylko wpłynąć na zniwelowanie lub złagodzenie  przykrych dolegliwości związanych z chorobą, ale też nawet zatrzymać lub spowolnić jej przebieg, co w wybranych przypadkach powoduje nawet całkowitą regresję i powrót do zdrowia.

Co chorzy zyskują poprzez stosowanie odpowiedniej diety?

  • poprawa samopoczucia
  • złagodzenie dokuczliwych objawów choroby jak m.in. przemęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją itd.
  • unormowanie  masy ciała
  • zmniejszenie ryzyka powikłań choroby takich jak: choroba niedokrwienna serca, hipercholesterolemia, zaparcia i bóle brzucha
  • obniżenie poziomu przeciwciał przeciwtarczycowych
  • zmniejszenie dawki stosowanego leku, a nawet całkowity powrót do zdrowia (dotyczy osób we wczesnym stadium choroby, u których nie doszło do poważnych uszkodzeń tarczycy)
  • uszczelnienie nabłonka jelitowego i likwidacja nadżerek jelitowych